• dhmnnettr@gmail.com
  • 08508402552

HABER DETAYI

15 Şubat 2017 15:59

DENİZLİ’DE HEDEF PAZAR İTALYA

DENİZLİ’DE HEDEF PAZAR İTALYA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesindeki TİM Akademi tarafından hayata geçirilen ‘10 İl 10 Ülke Projesi’nin ‘Denizli Hedef Pazar İtalya’ konulu yedincisi toplantısı,  ana çözüm ortakları olan Halkbank ve Vodofone’nun yanı sıra Ticari Alacak Sigorta Çözüm Ortağı; Coface Sigorta, Lojistik Çözüm Ortağı; UPS Türkiye, Medya Çözüm Ortakları Global Connection Uluslararası Medya ve Turkishtime Ekonomi Dergisi’nin katkıları ile Denizli Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

Etkinliğe Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, İzmir İtalya Konsolosu Luigi Iannuzzi, İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba, Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Ticaret Odası Başkan Vekili Salih Sarıkaya, ihracatçılar, sanayiciler ve davetliler yoğun katılım sağladı.

2016 Yılında İtalya’ya İhracatımız %10.1 Arttı

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli’nin girişimci ve yenilikçi ruhu ile gelişen, hem ihracatımızda hem de ekonomimizde çok özel bir yere sahip olan ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 8. ili olduğunu belirterek, Türkiye’nin 2016 yılında İtalya’ya ihracatının yüzde 10.1 artarak 7,6 milyar dolar ile şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştığına, Denizli’nin İtalya’ya olan ihracatı 2016’da yüzde 14 artarak 193 milyon USD olduğunu anlattı.

Denizli’den yapılan kayıtlı ilk ihracatın 2000 yılı öncesine dayandığının ve giyim ürünlerinin Efes üzerinden Roma’ya defalarca kez götürüldüğüne değinen Kocasert, İtalya’nın Denizli ihracatında son derece önemli bir ülke olduğunu ve Denizli’nin geçen sene 2 milyar 766 milyon dolarlık toplam ihracatında İtalya ihracatının payının yaklaşık yüzde 7.2 olduğunu vurguladı.

Vali Altıparmak ise, Denizli ile İtalya arasında yıllardır süregelen ticari ve dostane ilişkilerin çok daha ilerilere götürülebileceğine değinerek, Denizli’nin girişimcilik ve ahilik ruhunun önemini vurguladı. Sözlerine meslek liselerinin daha cazip hale getirilmesi gerektiğinin ve istihdam seferberliğinin altını çizerek devam eden Vali Altıparmak, bu etkinliğin Denizlili sanayiciler için çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelin ilk bölümünde İtalya’nın Bölgedeki Konumu ve Pazar Analizi başlığıyla TİM Ekonomisti Ali Orhan Yalçınkaya, İtalya Pazarının Stratejik Analizi ve Pazara Giriş Fırsatları başlıklı sunumu; T.C. Ekonomi Bakanlığı Milano Önceki Ticaret Ataşesi M. Burak Yılmaz; İtalya ile İş Yaparken Pratik Öneriler ve Fırsatları başlıklı sunumunu katılımcılar ile paylaşıldı. Dünyaca ünlü Endüstriyel Tasarımcı Nilo Gioachhini İtalya’da Tasarım ile Kazanmak ve Yer Almak başlıklı sunumlarını, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) Başkanı ve Design Turkey İcra Kurulu Üyesi Sertaç Ersayın’da Tasarım ile Rekabet ve Tasarım İle Kazanmak başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Denizli Hedef Pazar İtalya Toplantısının ikinci bölümünde ise; Derinlemesine İtalya Pazarı başlığıyla; İtalyan Ticaret Odası Başkanı Giuseppe Moggi, İtalya Pazarının Yatırım Yapma Olanakları, Pazarın Geleceği ve Trendleri, İtalyan Ticaret Ajansı Ticari İlişkileri Geliştirme Bölümü Direktörü Aniello Musella, İtalya İle İş Yapma Kültürü’nü katılımcıları ile paylaşırken, UPS Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Caner Tek, İtalya’ya İhracatta Lojistik Çözümleri; COFACE Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Emre Özer İtalya pazarında riskler nelerdir? İtalya’da doğru yerel ortak nasıl bulunur? Firmanın güvenilirliği nasıl kontrol edilebilir sorularının yanıtları Denizlili ihracatçılar ile paylaşıldı.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.