• dhmnnettr@gmail.com
  • 08508402552

HABER DETAYI

9 Mayıs 2017 18:39

KİTAP KURDU KAFE

KİTAP KURDU KAFE

Kahve ile kitabın birleştiği tamamen sanat ve edebiyat kokan gelen insanların çok rahat ve keyifli vakit geçirebileceği sakin huzurlu kafa dinlemeye tamamıyla müsait bir kafe. Ayrıca kitap okumak dışında grup etkinliği doğum günü vs. yapılabilecek ve sıcak yaz günlerinde arkadaşlarınızla gelip okey gibi çeşitli oyunlar eşliliğinde çayınızı, kahvenizi yudumlayabileceğiniz muhteşem bir kafe gitmenizi ve kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

İŞLETMECİSİ DERYA VEREL İLE YAPTIĞIMIZ RÖPÖRTAJ

İnsanlar böyle bir kafenin olduğundan haberdar mı ve kafenin ismi neden kitap kurdu?

Sadece ilgilenenler birbirlerine duyuruyor. Kitap kurdu kafe isminde bir sayfamız var etkinliklerimizi paylaştığımız. Yaklaşık 2500 takipçimiz var. Çok fazla okuryazar kitlemiz yok ama ilgilenenler var tabi canlı müzik yapıyoruz sadece özgün müzik ve türkü onunda sadece takipçileri geliyor Çarşamba cumartesi aynı şekilde. Sosyal bilgiler öğretmeniyim normalde ve bu benim hayalimdi emekli olduktan sonra bir kafe açıp yılların birikimini ortaya koymak doğaçlama gelişti birden içinde buldum kendimi.

Kültür sanat programları tarzında tamamen içeriğinde şiir olsun edebiyat felsefe müzik olsun sadece kafe değildi aklımdaki düşünce çok yönlü ve herkese hitap ettiği oranda. O yüzden kendi kaynaklarımızla başladık evdeki kütüphanemizi buraya taşıdık, bağış aldık fuarlardan kitap aldık bir yılda baya güçlendirdik kitaplığımızı.

İnsanlar bu kafede nasıl vakit geçiriyor kitapları evinde okumak amacıyla alabiliyorlar mı?

sadece burada okuyabilirler. Çünkü; evine götürdüğü zaman müşterimizin biri daha önce o kitaba başladıysa sıkıntı oluşur o yüzden burada okuyabilirler zaten bir kitaptan bir tane var ve satışını da yapmıyorum.

Amaç insanlara okuma alışkanlığı kazandırmak ve kişi bunun için gelsin istiyorum. Ama tabi ki gelip kitap okuyan bir kesim var az da olsa, ders çalışmak için geliyorlar. Kişi kendini rahat hissederek saatlerce burada kitap okuyabilir. Terasımız çok talep olmasa da sigara içmek amacıyla birkaç masa sandalye koyduk baktık orası daha fazla talep görmeye başladı ve oyun okey tavla vs. oynayabilirler.

Gençler daha çok yukarıyı tercih ediyorlar. Kafa dinlemek isteyenler, kitap okumak isteyenler, alt katı tercih ediyorlar.  Kendiliğinden gelişti güzel oldu beklentimin büyük bir kısmını karşıladım diyebilirim.

Kafenin hikayesi var mı peki?

Dediğim gibi burası benim için bir hayaldi ve iki yol vardı önümüzde ya ticari yaklaşacaksınız ticari yaklaşırsanız şu bir gerçek kitaptan kültür sanattan para kazanmak gibi bir şansınız yok. Satış yapmıyorsanız, satıp da onu ticari bir şeye çevirmiyorsanız. benimkisi biraz kişisel gelişimle ilgili bir şey kendimle ve kendi ilgi alanlarımla ilgili işte felsefeydi, şiirdi, edebiyattı yıllardır uğraşırım kendim kendim için yapmak istediğim şeyleri gerçekleştirdim burada. İnsanları düşünerek yaptığım bir şey değil diğer kafelere gittiğimde kendim görmek istediğim ne varsa bu kafeye entegre ettim ve baktım ki bunu da talep eden birçok insan var. Ben fikri ortaya koydum diğerleri de dahil oldu diyebilirim. eşimde kitap okumayı seven bir insan eşimin önerisiyle de kitap kurdu koyduk kafenin adını.

Peki insanlara yiyip içmesi için ne önerirsiniz?

Aperatif menüler oluşturduk sağlık ve hijyen benim için çok önemli hemen yapılabilecek ürünler tercih ettik. Tatlılarımız var, özel kahvemiz var Maraş kahvesi Elbistan’dan gelme önce evimize aldık bir paket daha sonra kafemize getirttirdik onu öneriyoruz.

Ücretler için ne söyleyebilirsiniz?

Ücretler çok çok normal hani burası çok özel bir yer ücretler yüksektir düşüncesi uyandırabilir ancak en pahalı çay 2.5, kahve 5 TL en pahalı menümüz 15 TL tek tek pahalı gelirse diye çaydanlık koydum 12 TL kalite ve kültür bir arada.

Canlı müzik yapıyorsunuz belli bir günü zamanı var mı her akşam mı yapılıyor?

Evet Çarşamba ve cumartesi günleri yapıyoruz. Saraban diye bir grubumuz vardı tarzlarını beğendik ve devam ettirdik. Çarşamba gününü Feray isminde bir arkadaşımıza ayırdık.

mesela Salı günleri şiir atölyemiz var gönüllülük bazında bağlama gitar çalan bir arkadaş varsa arkada fon yapıyor. Hayatında hiç şiir okumadığı halde burada şiir okuyan arkadaşlarımız var bazen üç beş kişi bazen çok fazla oluyor.

Pazar günleri de kayıp köprü kulübü adında bir fikir atölyemiz var. Oradaki amacımız arkadaşlarımızla beyin fırtınası belli bir konuyu tartışıp fikir geliştirmekti o çok tutmadı hazırlık yapmadıkları için ön hazırlık gerekiyor tabi böyle konularda bir modaratöre ihtiyaç duyuyorlar.

Geçen sene açtığımızda sosyoloji bölüm başkanı güney çiyim var o gelmişti ben rica ettim ondan olmaz dedi denemişler onlarda onun yerine seminer yapalım dedi altını dolduralım gelip belli bir bilgi birikimine sahip olsun insanlar dedi ve biz seminer veriyorduk. Burası çok fazla doldu taştı ve uzun bir sürede devam etti daha sonra hocalar ders yükü arttı onun için yarım kaldı . Pazar günleri felsefe atölyemiz var Cevat hoca ile.

Sanat atölyemizde vardı tiyatro aynı zamanda talep olmayınca tam istediğimiz gibi olmadı.

Bir sürü etkinliğiniz var hepsi üst üste geldiği zamanlar oluyor mu?

Öyle zamanlarda diyorum ben bu gün katılamayacağım siz devam edin ya da çalışan arkadaşlarım sağ olsunlar yönlendiriyorlar. Hiçbir etkinliğimiz iptal edilmedi bu güne kadar sabit bir kitle olsa zaten bana gerek kalmaz.  Bu kafe şuanda kendi kendini döndürüyor kendi ihtiyaçlarını karşılıyor.

Doğum günü kutlaması grup etkinliği vs. oluyor mu?

Geçen sene kışın çok fazla oldu nişan bile yapmak isteyen vardı. Yukarısı teras olduğu için kadınlar gün yapmak istiyor, öğretmenler toplantılarını burada yapmak istiyorlar, değişik görüşler var bir araya gelmek isteyenlerde oldu.

Mekânı kimseye kapatmıyorum doğum günü organizasyonlarına başa çıkamadığım için bir sistem getirdim 2.5 TL servis parası 2.5 rezervasyon yani kişi başına 5 TL ödüyorlar bir içecekte bizden 25 30 kişiden fazla organizasyon yapmıyorum.

En yoğu olduğu zamanlar?

Cumartesi en yoğun günümüz tatil olduğu için onun dışında ful olduğu zaman yok.

Enteresan bir anınız var mı kafe ile alakalı?

İlk kız kardeşimle birlikte başladığımda Maraş kahvesi için bir servis oluşturmuştuk. Biz işte bakır bir tepsi otantik fincanlar falan yakın tanıdığımız bir çevre gelmişti. Servisi onlara hazırlayıp götüreceğiz ve kahvemizi onlara tanıtacağız bakın çok güzel bir kahvemiz var diye. Bakır tepeliği var fincanın üzerine kapatıyorsunuz fincan gözükmüyor. Kahveyi yaptık biz cezvede servisi hazırladık ve çıkardık koyduk müşterimizin önüne büyük bir hevesle tabi görselde hoşuna gitti sonra tepeliği açtı baktı fincan boş. Servisi hazırlayıp kahvesini cezvede bırakmışız o heyecanla telaşla sizde dedi böylemi sunuluyor önce servisi getirip sonra kahveyi getiriyorsunuz. Çok gülmüştük tabi elimizin ayağımızın karıştığı zamanlar oluyor tabi ki.

Açık olduğunuz zaman dilimleri?

10:30 11:30 açık olduğumuz zaman dilimleri. Canlı müziik olduğunda 12’yi buluyor bazen.

 

HATİCE ERKAYA

 

Firma Bilgileri

KİTAP KURDU
05347486881 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.